August, 2010
Vi har netop gjort status over de forgange seks måneder, og halvårsregnskabet rummer interessante tal – uanset om du er medarbejder eller beslutningstager i et firma, som er kunde hos os.
En kvart milliard på vej
Vi er blevet bedre til at gøre tingene lettere – også internt, og det har fået vores omkostninger ned på det laveste niveau nogensinde.
Det kommer dig til gode som sparer op til pension og har forsikringer hos os. Vi sætter nemlig priserne ned i et omfang, der svarer til 100 mio. kroner på årsbasis.
Samtidig giver vi firmakunderne en ekstra bonus på 150 mio. kroner, fordi vi har skullet betale mindre i forsikringsudbetalinger.
Kapitalstyrke på 16,6 mia. kroner giver sikkerhed
Vores kapitalstyrke på mere end 16 mia. kroner sikrer dig som kunde, at vi holder, hvad vi lover - uanset om du har en garanti, der strækker sig over et enkelt eller 50 år.
Som det eneste pensionsselskab i Danmark har vi en rating hos Standard & Poor's, hvor vi gennem de sidste seks år har haft en rating på mindst "A".
Kapitalstyrken er et udtryk for den sikkerhed, der er for dine penge i selskabet, og bliver gjort op som det beløb, der med kapital og fælles reserver overstiger de lovgivningsmæssige krav om kapital.
Mere om halvårsregnskab 2010
Læs pressemeddelelsen, se flere tal og få mere at vide om de forgange seks måneder i danica koncernen her.
andre artikler i værd at vide - august 2010
Pæne afkast igen i juliFordobling af stressramte på få år
Abonnér på Værd at vide